اردوغان: ترکیه مانند گذشته به حمایت از بخش ترک نشین قبرس ادامه خواهد داد

[ad_1]

کد خبر:
82604747 (6085044)
|
تاریخ خبر:
29/04/1396
|
ساعت:
20:15|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش ایرنا، اردوغان روز پنجشنبه در پیامی به مناسبت بزرگداشت روز ’20 آگوست؛ عید صلح و آزادی قبرس’ بخش ترک نشین جزیره قبرس را ‘جمهوری ترک قبرس شمالی’ نامید.
وی در این پیام خود که خطاب به مطصفی آکینجی رهبر بخش ترک نشین قبرس صادر شده، اعلام کرد که ترکیه کماکان ضامن صلح، آزادی و ثبات در جزیره قبرس و منطقه شرقی دریای مدیترانه خواهد بود.
وی همچنین تاکید کرد: ‘دیگر کسی انتظار سکوت ترکیه در قبال بن بست در وضعیت جمهوری ترک قبرس شمالی و اعمال محدودیت غیرقانونی به این کشور را نداشته باشد.’
در این پیام رئیس جمهوری ترکیه آمده است: ‘چهل و سومین سالگرد عملیات صلح قبرس که اقدام علیه موجودیت ترک‌های قبرس را ناکام کرده و عید صلح و آزادی را به ارمغان آورد، تبریک می گویم.’
وی اضافه کرد: تعهد ترک های قبرس به برقراری صلح و ثبات در جزیره و تلاش برای رسیدن به راه حل صلح اثبات شده و طرف ترک به رغم تمامی محدودیت نامشروع و ناعادلانه، همواره بر ارزش های دموکراتیک و همبستگی تاکید کرده و با غلبه بر هر نوع سختی نشان داده که از اراده ای راسخ و قدرتی عظیم برخوردار است.
وی در این بیانیه خود اضافه کرده است: در تلاش اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد که در راستای برقراری صلح پایدار و جامع در جزیره قبرس انجام شد، طرف یونانی به حسن نیت و نگرش صادقانه بخش ترک نشین با موضعی غیرقابل انعطاف و سازش ناپذیر پاسخ داد و نشست مجدد کنفرانس قبرس در مونتانای سوئیس متاسفانه به همین سبب بی نتیجه ماند.
به گزارش ایرنا، بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز که صبح امروز به منظور شرکت در مراسم چهل و سومین سالگرد ‘عید صلح و آزادی قبرس’ وارد لفکوشا مرکز بخش ترک نشین قبرس شده بود، اقدامات یکجانبه بخش روم نشین قبرس را خطرناک، غیرمنتظره و عامل ایجاد بن بست در مذاکرات صلح دانست.
وی افزود: منابع انرژی شرق دریای مدیترانه فرصتی برای همکاری است، اما اقدامات یک جانبه بخش روم نشین قبرس در زمینه استخراج آن غیرمنتظره، خطرناک و باعث ایجاد بن‌بست است.
وی اضافه کرد: ‘ترکیه و مردم جمهوری قبرس ترک شمالی از منافع و حقوق خود در چارچوب قوانین بین المللی دفاع خواهند کرد و تمام طرف‌ها را به مسئولیت‌پذیری در این خصوص فرامی‌خوانم.’
وی اظهار کرد: بخش ترک نشین جزیره قبرس تاوان ناسازگاری طرف یونانی ‌نشین را می‌دهد و این امر تناقض و ناعدالتی بزرگی است و به همین دلیل باید اقدامات لازم برای پایان محدودیت‌های ناعادلانه و بی‌پایه و اساس علیه مردم ترک جزیره قبرس انجام شود.
به گزارش ایرنا، کنفرانس صلح قبرس که به مدت 10 روز در شهر کرانس مونتانای سوئیس در جریان بود، پنجشنبه گذشته بدون کسب نتیجه به پایان رسید.
طرفین ترک و یونانی مذاکره همدیگر را به کارشکنی و علت به نتیجه نرسیدن این مذاکرات صلح متهم کردند.
چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و نخست وزیر و چند مقام دیگر ترکیه پیش از این چند بار این دور از مذاکرات صلح قبرس را آخرین دور مذاکرات اعلام و عنوان کرده بودند که اگر قرار است توافقی صورت گرفته یا راه حلی ارائه شود، باید در همین مرحله ارائه شود.
دور نخست کنفرانس صلح و اتحاد قبرس با هدف دستیابی به راه حل فراگیر برای مساله قبرس به میزبانی اسپن بارت ایده مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در 12 ژانویه امسال در ژنو برگزار شده بود و دور دوم آن نیز در تاریخ 28 تا هفتم جولای در شهر کرانس مونتانای سوئیس برگزار شد.
در این کنفرانس علاوه بر موضوع تضمین امنیت، چگونگی شکل گیری نظام قانونی قبرس در خلال دیدارهای دو طرف نیز مورد بررسی قرار گرفت.
در مذاکراتی که در ژانویه امسال در شهر ژنو سوئیس انجام شد، طرفین با ارائه نقشه ها و همچنین شرکت کشورهای دیگر به عنوان ضامن مذاکرات که برای اولین بار به وقوع پیوست، قدم های مهمی را برای حل مساله تقسیم قبرس برداشتند که در دستور کار قرار گرفتن کنفرانس هایی با موضوع امنیت و کشورهای ضامن صلح، از اقدامات مهم در مذاکرات ژنو بود.
جزیره قبرس که در داخل دریای مدیترانه واقع شده، در پی اختلاف بین آتن و آنکارا در سال 1974 و پس از درگیری های نظامی بین دو کشور به دو بخش ترک نشین (شمالی) و رومی ـ یونانی ـ نشین (جنوبی) تجزیه شد.
بخش جنوبی و یونانی نشین قبرس به عنوان یک کشور مستقل توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود و عضو اتحادیه اروپاست، ولی بخش شمالی(ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده است.
از سال 1974 تاکنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر مجامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این جزیره که یکی از مشکلات اصلی و اختلافات بین آتن و آنکارا محسوب می شود، به بن بست خورده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *