تولیدات علمی در جهت بهبود وضعیت عمومی جامعه بکار گرفته نمی شود

[ad_1]

کد خبر:
82601463 (6080589)
|
تاریخ خبر:
26/04/1396
|
ساعت:
16:41|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


مهدی گلشنی روز دوشنبه در دومین روز از همایش سالانه استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد افزود: در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی ایران تحقیقات بسیار داریم اما فاقد اهداف کلان و روشن هستیم و علم را در جهت تولید ثروت و خودکفایی و رفع نیازهای کشور بکار نمی بریم.
وی اظهار کرد: از چند سال گذشته تاکنون تعداد مقالات علمی و دانش آموختگان دانشگاهها در کشور چند برابر شده اما وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به این نسبت تغییر نکرده است.
وی بزرگترین مشکل فضای علمی کشور را مدرک گرایی و بی توجهی به کیفیت کسب علوم دانست و گفت:
اکنون تنبلی در محیط علمی کشور حاکم شده است.
رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف افزود: اکنون همه چیز را وارد کشور می کنیم و شانی برای تولید داخل قائل نیستیم.
وی با تاکید بر مظلومیت علوم انسانی در کشور و لزوم تغییر ذهنیت نسبت به این علوم اظهار کرد: غرب در حال تغییر فرهنگ ایرانیان با بهره گیری از علوم انسانی است و تغییر هویت جوانان نیز از دوری آنان از علوم انسانی نشات می گیرد.
وی با بیان اینکه فرهنگ نقد و نقدپذیری در جامعه ضعیف است، گفت: باید نسبت به ترویج فرهنگ نقد در محافل علمی اهتمام داشت و هر چه از غرب می آید را نباید دربست پذیرفت، نخبگان باید وقتشان را صرف نقد علوم وارداتی از غرب و نوآوری در علم کنند.
گلشنی افزود: مناظرات علمی و سیاسی در کشور به خوبی برگزار نمی شود و افراد در مناظرات فقط به همدیگر تهمت می زنند و کمتر از فرصت مناظره بهره برداری مطلوب دارند لذا باید فرهنگ نقد همراه با ادب نقد در جامعه ترویج شود.
وی اظهار کرد: توجه شایسته به صاحبنظران و متخصصان و جلوگیری از مهاجرت آنان به خارج از کشور، حاکمیت یک دیدگاه کل نگر بر علم و فناوری، مبارزه فرهنگی با مصرف زدگی در کشور، تقویت هویت دینی – ملی دانش آموختگان و ایجاد زمینه فرهنگی مناسب برای رشد علمی در شرایط فعلی ضروری است.
وی گفت: وضعیت واقعی دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی شرح داده نمی شود و اعضای شورا اطلاعات دقیق از وضعیت آنها ندارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جامعه دانشگاهی بسیار منفعل عمل می کند و در برابر مشکلات کشور ساکت است.
وی اظهار کرد: غرب در حین ترقی، انسان غربی را در ورطه پوچی انداخته و بشریت را در معرض نابودی قرار داده است، 50 درصد بودجه توسعه و تحقیق آمریکا و 20 درصد بودجه تحقیق و توسعه انگلیس صرف بخش نظامی می شود.
وی گفت: ایران برای تمدن سازی اسلامی باید عقب ماندگی خود را جبران کند، با احیای تمدن اسلامی بشریت را به سوی رفاه و خوشبختی سوق دهد، زیرساخت های اساسی تولید علم مفید را فراهم کند و با بهره گیری از همه علوم جهانی و پیچیدن نسخه ملی، اجتماعی، دینی، جهادگونه گام بردارد.
گلشنی افزود: باید به علوم انسانی و بعد علمی آن توجه خاص شود، نگرش کارگزاران حکومتی نسبت به علوم انسانی تغییر کند و برخی دانشجویان نخبه علوم پایه به سوی یادگیری علوم انسانی هدایت شوند.

* فراگیری علم و فناوری بدون ریشه یابی آن، اشکال اساسی است
عضو دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: در جهان معاصر همگی علم و فناوری را فرامی گیریم اما به ریشه و پیشینه این فناوری و علم و هویت آن توجه نداریم که این امر یک اشکال اساسی به شمار می رود.
حجت الاسلام حمید پارسانیا افزود: این اشکال بیشتر متوجه کسانی است که با ثمره علم مدرن و جهان علم مدرن آشنا می شوند و از آن برای زندگی خود بهره می گیرند.
وی اظهار کرد: داشتن یک نگاه تلفیقی و دنبال کردن معنای عقل در روایات و آنچه فیلسوفان و عرفای ما داشتند
ضرورری به نظر می رسد.
وی گفت: این جهان براساس عقل و منطق ساخته شده و ما گریزی از این مسائل نداریم، اما باید متعمدانه و عمیق وارد شویم و مسئولیت پرداختن به این مساله متوجه دوستانی است که پیش از همه درگیر این حوزه هستند.
یازدهمین همایش استادان و دانشجویان ایرانی خارج کشور از 25 تا 28 تیر ماه در مشهد ادامه دارد.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *