خط مشی آمریکا در قبال تهران

[ad_1]

خط مشی آمریکا در قبال تهران

تحریم های جدید علیه ایران به نارضایتی دولت ترامپ از خط مشی سیاسی ایران در منطقه و اولویت های بین المللی تهران مربوط می شود که یکی از این اولویت ها ادامه مشارکت راهبردی تهران و مسکو است و به همین دلیل غیرمنتظره نیست که تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه هم در بسته تحریم ها علیه ایران گنجانده شده است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در گزارشی می نویسد: دولت آمریکا این حقیقت را پذیرفته است که ایران شروط توافق هسته ای، منعقد شده در سال 2015 را رعایت می کند، ولی بر این عقیده است که اقدامات تهران مغایر با «روح برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) است و به همین خاطر کاخ سفید قصد دارد نه تنها کنترل شدیدی بر روند اجرای توافقات از سوی ایران داشته باشد، بلکه تحریم های جدیدی نیز علیه این کشور به خاطر اقداماتش در سوریه و آزمایشات موشکی اعمال می کند. در واشنگتن فعلا حرفی از خارج شدن از برجام زده نشده است.
این دومین بار است که کاخ سفید کنگره آمریکا را در خصوص اجرای تعهدات بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک از سوی تهران مطمئن می کند. هرچند این اعتراف تاثیری بر برخورد دولت آمریکا با ایران ندارد. بر اساس اطلاعات روزنامه «نیویورک تایمز»، واشنگتن قصد دارد شرکای اروپایی خود را نیز در خصوص تهیه راهکاری شدیدالحن در برخورد با ایران متقاعد کند. این احتمال وجود دارد که فرانسه، انگلیس و آلمان حاضر باشند به درخواست آمریکا در موضع گیری شدیدالحن علیه ایران پاسخ مثبت دهند، ولی روسیه و چین که از جمله میانجیگران بین المللی در رسیدن به توافق هسته ای با ایران هستند، با چنین درخواستی موافقت نخواهند کرد.
یک مقام دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، به شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفته است که وزارت امور خارجه و کاخ سفید تلاش می کنند تا ایران را یکی از تهدیدات خطرناک برای آمریکا و برای امنیت منطقه ای جلوه دهند و به همین دلیل در برخورد با تهران، تنها به توافق هسته ای توجه نداشته، بلکه مجموعه کل اقدامات ایران را در نظر خواهند گرفت.
این در حالی است که مقامات تهران هم تهدید کرده اند که در صورت عدم اجرای توافق هسته ای از سوی آمریکا، خود نیز ممکن است از برجام خارج شوند. “محمدجواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران که به آمریکا سفر کرده، در مصاحبه با مجله «ناشنال اینترست» گفت: «اگر تخلفات از توافقات صورت گرفته در چارچوب برجام به حد جدی برسد، ایران نیز گزینه های دیگری، از جمله خارج شدن از توافق هسته ای پیش روی دارد.» به گفته ظریف، اظهارات تند دولت جدید آمریکا، نه تنها مانع از آن شده که با ایران به درک مشترک نرسند، بلکه با دیگر کشورهای جهان هم دچار مشکل شده است.
آمریکا در رابطه با ایران به سر خط اول بازگشته است
“استانیسلاو خاتونتسیف” تاریخدان و کارشناس روس معتقد است، با توجه به اینکه توافق هسته ای بین ایران و کشورهای عضو گروه «1+5» در زمان دولت سابق آمریکا امضاء شده، عدم تمایل مقامات کنونی واشنگتن در اجرای برجام، به منزله آن است که آمریکا در برخورد با ایران صرفا به «نقطه شروع» بازگشته است.
این کارشناس می گوید: «سیاست باراک اوباما در برخورد با ایران بسیار سازنده و منطقی بود که در نهایت هم منجر به دستیابی به توافق هسته ای شد که در داخل آمریکا نیز برخی سیاستمداران تندروی آمریکایی که با این اقدام مخالف بودند را دچار شوک کرد. و اکنون نیز برخورد دونالد ترامپ با ایران و مسئله توافق هسته ای، به منزله آن است که این سیاست به نقطه آغاز خود بازگشته است، یعنی ترامپ قصد دارد به عقیده خود، اشتباه اوباما در امضای توافق هسته ای با ایران را اصلاح کند.»
البته به گفته وی، بعید نیست برخی شرکای آمریکا در منطقه خارومیانه، از جمله عربستان سعودی و اسرائیل، واشنگتن را به سمت اعمال تحریم های جدید علیه ایران سوق داده باشند. وی افزود: «البته واضح است که ترامپ هرگز با ایران سازش نمی کند، ولی بعید نیست که اعمال تحریم های جدید علیه تهران هم تحت تاثیر مواضع سرسختانه عربستان سعودی و اسرائیل در قبال ایران، اعمال می شود. هرچند بدون تردید این تحریم ها در اقدامات ایران بی تاثیر خواهند بود و تلاشهای دولتهای قبلی آمریکا در این رابطه، این مسئله را نشان داده است.»
آمریکا با این تحریم ها به خود ضرر خواهد زد
“ولادیمیر یورتایف” استاد تاریخ و مدیر مرکز تحقیقات خاورمیانه و آفریقا دانشگاه دوستی ملل روسیه نیز معتقد است که قصد آمریکا برای اعمال تحریم ها جدید علیه ایران به دلیل ناخرسندی از مواضع تهران در قبال مسائل منطقه و خط مشی وی در مشارکت راهبردی با روسیه است.
یورتایف می گوید: «تحریم های جدید علیه ایران به نارضایتی دولت ترامپ از خط مشی سیاسی ایران در منطقه و اولویت های بین المللی تهران مربوط می شود که یکی از این اولویت ها ادامه مشارکت راهبردی تهران و مسکو است و به همین دلیل غیرمنتظره نیست که تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه هم در بسته تحریم ها علیه ایران گنجانده شده است.
این کارشناس یادآور شد: «البته تا آنجا که من درک کرده ام، ایرانی ها از این اعمال فشارها و تحریم های جدید برای یکپارچه کردن مردم این کشور و تحقق راهکار جدید خود در عرصه اقتصاد مقاومتی استفاده خواهند کرد.» بدین ترتیب به عقیده وی، آمریکا با این اقدام خود، بیشتر از ایران، به خود ضربه می زند، برای اینکه با این کار تنها باعث تقویت سیاست خارجی مستقل جمهوری اسلامی خواهد شد.


https://www.tasnimnews.com

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *