صابئین خوزستان آغاز سال جدید مندایی را جشن گرفتند

[ad_1]

کد خبر:
82603649 (6083659)
|
تاریخ خبر:
28/04/1396
|
ساعت:
13:15|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش ایرنا پیروان آیین مندایی که پیروان حضرت یحیی (ع) به شمار می آیند از امروز آغاز سال 445 هزار و 387 مندایی را جشن گرفتند؛ این عید در ماه ‘دولا’ که مصادف با اواخر تیر است آغاز می شود و بر اساس اعتقاد پیروان آیین مندایی سال نو همزمان با خلقت حضرت آدم (ع) است.
در این آیین ‘ترمیذا شیخ پیام جیزان’، روحانی مندائیان خوزستان، با اشاره به آیه ای از کتاب آسمانی آنها ‘کنز و ربا’ یا ‘صحف آدم’ به سخنرانی پرداخت و سپس سرود ‘امشبا ماری’ توسط کودکان و نوجوانان خوانده شد.
همچنین گنزورا شیخ نجاح چحیلی، رهبر صابئین مندایی ایران، با تبریک سال نو برای آنان به زبان خاص خودشان دعا خواند و سخنرانی کرد.
در این آیین نماینده دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان، یکی از نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی و فرماندار حمیدیه نیز حضور داشتند.
پیروان آیین مندایی 2 روز آغازین سال نو خود را ‘دهوا ربّا’ به معنی عید بزرگ می‌نامند، آنها پیش از عید بزرگ به نظافت خانه های خود می پردازند و برخی از آنها 2 روز پیش از عید آیین غسل تعمید را در ساحل شرقی کارون انجام می دهند و پس از آن اعتکاف 36 ساعته خود را در عبادتگاه خود آغاز می کنند.
مرسوم است که معتکفان در این زمان کتاب‌های مقدس بخوانند و از گناهان خود طلب بخشش کنند و پس از پایان یافتن اعتکاف آیین ‘دهوا ربا’ آیین جشن مخصوص خود را آغاز می کنند.
صابئین مندایی پیروان حضرت یحیی (ع) از پیامبران بزرگ الهی هستند و عقیده دینی آنها برگرفته از عقیده حضرت آدم (ع) است که تا آخرین پیامبر آنها حضرت یحیی(ع) ادامه یافته است.
دین صابئین مندایی از قدیمی ترین آیین های الهی است و اصلی ترین رکن دینی آنها غسل تعمید است. اهواز، سوسنگرد، شوشتر و ماهشهر بیشترین محل سکونت آنها در خوزستان است.
آیین تعمید اقلیت صابئین مندایی صبح دوشنبه 26 تیر در ساحل رودخانه کارون به مناسبت عید بزرگ صابئین مندایی (دهواربا) و آغاز سال مندایی برگزار شد.
7164 / 6037
خبرنگار: عاطفه جوادی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *