نگاهی به زندگی و پیشینه محمد بن سلمان/ درباره ولیعهد جوان عربستان چه می دانیم؟

[ad_1]

نگاهی به زندگی و پیشینه محمد بن سلمان درباره ولیعهد جوان عربستان چه می دانیم

محمد بن سلمان,شاهزاده جوان سعودی که از سال ۲۰۰۹ و به عنوان مشاور پدرش در استانداری ریاض وارد سیاست شد, به سرعت خود را در نردبان حکومت عربستان بالا کشیده و اکنون جانشین پدرش برای پادشاهی شده است


محمد بن سلمان به آرامی محمد بن نایف، برادرزاده ملک سلمان، را پشت سر گذاشت و به مقام ولیعهدی رسید. این تغییر موجب می شود تا برای نخستین بار در تاریخ پادشاهی عربستان، جایگاه ولیعهدی به کسی به جز فرزندان ابن سعود، بنیانگذار عربستان سعودی، برسد.
این تغییر گامی دیگر در راستای خیزش سریع شاهزاده جوانی است که همین حالا هم جوان ترین وزیر دفاع دنیا است و پیش از این هم مسئول اصلاح اقتصاد عربستان بوده است. محمد بن سلمان سرپرستی شرکت ملی نفت عربستان را که برای اقتصاد این پادشاهی حیاتی است، به عهده داشته و اصلاحاتی اجتماعی، همچون ایجاد محدودیت بر پلیس مذهبی عربستان، را به انجام رسانده است.
بزرگ ترین پسر از سومین و آخرین همسر ملک سلمان، سه برادر بزرگ تر ناتنی خود از همسر اول سلمان را تحت الشعاع قرار داده و به عنوان نزدیک ترین مشاور پدرش شناخته می شود.
او که در سال ۱۹۸۵ در جده متولد شده است، دارای مدرک حقوق از دانشگاه ملک سعود است و بر خلاف بسیرای از افراد خاندان سعودی، هرگز برای تحصیل به خارج از کشور نرفته است. او در سال ۲۰۰۹ وارد سیاست شد و زمانی که پدرش استاندار استان ریاض بود، به عنوان مشاور ویژه او منصوب شد. از آن زمان، او به سرعت مناصب تازه ای را در اختیار گرفته است.
اما مسیر برای این شاهزاده جوان همیشه هموار نبوده است. محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع، عربستان سعودی را از سال ۲۰۱۵ به جنگ خونین در یمن کشاند؛ جایی که ریاض با حوثی های مورد حمایت ایران می جنگد تا عبده ربه منصور هادی را به قدرت برگرداند.
گروه های حقوق بشری عربستان سعودی را به خاطر استفاده از بمب های خوشه ای- که از سوی جامعه بین المللی ممنوع شده است- و مشارکت در ایجاد بحران انسانی گسترده در یمن که ۱۴.۱ میلیون نفر را نیازمند کمک های غذایی فوری کرده است، محکوم می کنند.
علی رغم این انتقادها، ریاض به اعمال فشار بر حوثی ها ادامه می دهد و حتی برای کمک های نظامی بیشتر به ایالات متحده سفارش داده است.
با رهبری محمد بن سلمان، عربستان سعودی به نقش آفرینی کلیدی خود در جنگ نیابتی سوریه هم ادامه داد و گروه های مخالف دولت را مسلح کرد که برخی از آنها متهمند با القاعده رابطه دارند. این شاهزاده جوان در اواخر سال ۲۰۱۵ هم ایجاد ائتلافی از چندین کشور اسلامی برای مبارزه با تروریسم را رهبری کرد.
همچنین، این شایعه هم وجود دارد که او طرفدار اصلی تنگنای ایجاد شده میان عربستان و قطر است.
محمد بن سلمان به عنوان نماینده مورد اعتماد پدرش هم مطرح است. این محمد بن سلمان بود که در ماه مارس برای دیدار با دونالد ترامپ به واشنگتن سفر کرد و بعد ترامپ در ماه می به عربستان رفت. او پس از دیدار با ترامپ «اظهار رضایت» کرد و نگرش ترامپ به اسلام را ستود. این در حالی بود که دونالد ترامپ در زمان تبلیغات ریاست جمهوری و پس از ورود به کاخ سفید، سخنان بحث برانگیزی در خصوص مسلمانان بیان کرده بود.
ارتقای ولیعهد جوان نشانه ای دیگر از مقابله پادشاه فعلی عربستان با سنت قدیمی این کشور است. به طور سنتی خط جانشینی از برادر به برادر دنبال می شد: ملک سلمان پس از مرگ برادر ناتنیش ملک عبدالله در سال ۲۰۱۵ به سلطنت رسید و در ابتدا هم برادر ناتنی خودش، مقرن بن بعدالعزیز را به عنوان ولیعهد انتخاب کرد.
اما تنها پس از گذشت سه ماه، محمد بن نایف از سوی سلمان جای مقرن را گرفت. اکنون پادشاه عربستان با انتخاب محمد بن سلمان، یک بار دیگر چگونگی انتقال قدرت در این پادشاهی محافظه کار را تغییر داده است.
«پارسینه» به نقل از نیوزویک

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *